2012-08-07

Lugesin Kevinist

Ma teadsin seda teost ammu, sellest räägiti ja kirjutati omal ajal palju. Lisaks tuli ka film.

Hakkasin meenutama, mitut Kevinit mina tunnen. 2 olen õpetanud, seega tunnen veidi lähemalt. Pärast raamatu lugemist ei paneks ma ühelegi väikesele poisile nimeks Kevin. Üks jookseb siin meie õue peal ringi. Või on selline suhtumine paranoiline!?

Ümberjutustamisel pole mõtet- kes tahab, loeb ise.
Ainult mõned mõtted.
1. Autor (kannab mehe nime, aga on naine) pole ise lapsi tahtnudki, teadlikult, sest teda hirmutasid uudised poisikestest, kes oma kaaslasi maha kõmmutavad.
2. Tal on üks laps, Kevin, kellega on ta eluks ajaks kokku määratud ja kes ei saa kunagi vanemaks kui 18.
3. Kui lugejad ikka pommitavad autorit küsimusega, kas Kevini kurjus oli kaasa sündinud või ema süü, siis vastab Shriver enamasti nii: "Kui ma raamatus sellele küsimusele vastamast keeldusin, siis miks peaksin ma nüüdki vastama?"

Teos on kirjade vormis. Eva kirjutab oma abikaasale ja laste isale Franklinile analüüsivaid ja tagasivaatavaid kirju. Kui ma poleks lõppu enne ära lugenud, siis poleks ma teadnud juba poole raamatu peal, et Kevin tappis ka oma isa ja oma väikse õe. Enne, kui läks tapma klassikaaslasi ja inglise keele õpetajat. Tema tapmisviis oli eriti jõhker ja julm- kuigi räägitakse kogu aeg "koolitulistamisest", tappis Kevin oma ohvrid vibunooltega ja ainult 2 neist surid kohe, ülejäänud jooksid verest tühjaks tilkhaaval.
Eriti küüniline, et selle ammu(vibu) oli Kevinile jõuluks kinkinud tema isa ja ülima meisterlikkuse oli ta saavutanud koduaias treenides.
Muidugi jääb küsimus, kas on olemas põhjendamatut julmust. Kas võib olla nii, et laps sünnib peletisena, jõhkardina, kes juba esimestel minutitel näiteks hülgab oma ema tissi jälestustundega. Kes situb püksi (pampersitesse) kuni 6. eluaastani...vihaga, nimelt, sest ta teab, et see on asi, mis võib tema ema lõputult närvi ajada. Juhtub, et ema ühel meeleäraheitmise momendil heidab lapse endast eemale, nii et see saab lahtise luumurru. Kõik, mida Kevin oma noores elus teeb, on ajendatud vihkamisest oma ema vastu. Ja kogu maailma vastu. Tal pole ühtki positiivset emotsiooni. Tal puudub absoluutselt empaatiatunne.
Ma ei arva pärast teose lugemist, et süü oli ainult emas - jah, ta tõesti tunnistas, et kahetses oma lapsesaamissoovi, kuigi oma teist last - tütart Celiat - ta armastas. Isa ju oli ameerikalikult tubli lapsevanem. See aga ei lugenud midagi.

Teose lõpp oli veidi ootamatu, isegi kummaline. Ema Eva mõistetakse kohtus süüdi lapse mittearmastamise kaasuses. Ema tunneb alles nüüd pärast süüdimõistvat otsust, et ta võiks oma poega armastada ka sellisena, nagu ta on, ja jääb ootama tema vangistuse lõppu, teadmata ette, mis produkt sealt teisest otsast välja tuleb.
Nagu ei tea ükski lapsevanem, kes on see inimene, kes nende ihuviljana maailma sünnib.

5 comments:

Anonymous said...

Kipun uskuma,et on olemas soerdina sündinuid.Oli üks dok.film prostituudi pojast,kelle lapsendasid väga head inimesed(nad lapsendasid paljusid) peaaegu imikuna.Teismelisena tema julmused kasvasid,algul loomad,siis inimesed,kaasa arvatud tapmiskatse,kus ta üritas tappa oma õde.Kellegi ta lõpuks ikka maha lõi,tuli vangist, ja aina otsis edasi ,keda tappa...

oakleyses said...

michael kors pas cher, nike free, ugg boots, louboutin pas cher, oakley sunglasses wholesale, prada handbags, longchamp outlet, nike air max, polo outlet, kate spade outlet, oakley sunglasses, uggs on sale, longchamp pas cher, nike air max, cheap oakley sunglasses, prada outlet, jordan pas cher, tiffany and co, louis vuitton, replica watches, christian louboutin, oakley sunglasses, sac longchamp pas cher, ray ban sunglasses, replica watches, polo ralph lauren, ugg boots, chanel handbags, tory burch outlet, christian louboutin outlet, louis vuitton outlet, louis vuitton, christian louboutin shoes, christian louboutin uk, longchamp outlet, louis vuitton outlet, ray ban sunglasses, gucci handbags, tiffany jewelry, nike free run, louis vuitton outlet, burberry pas cher, air max, nike roshe, longchamp outlet, nike outlet, polo ralph lauren outlet online, ray ban sunglasses, jordan shoes

oakleyses said...

hollister pas cher, true religion outlet, polo lacoste, true religion jeans, new balance, michael kors outlet online, vans pas cher, nike blazer pas cher, michael kors outlet online, michael kors, michael kors, replica handbags, uggs outlet, converse pas cher, ray ban pas cher, abercrombie and fitch uk, true religion outlet, lululemon canada, burberry outlet, burberry handbags, oakley pas cher, nike air max, michael kors outlet online, mulberry uk, hollister uk, nike air max uk, coach outlet store online, hogan outlet, true religion outlet, guess pas cher, coach purses, nike roshe run uk, north face uk, sac vanessa bruno, nike air max uk, michael kors outlet, nike tn, timberland pas cher, nike air force, michael kors outlet, coach outlet, michael kors outlet online, sac hermes, kate spade, uggs outlet, ralph lauren uk, michael kors outlet, north face, nike free uk

oakleyses said...

mac cosmetics, jimmy choo outlet, nfl jerseys, babyliss, instyler, gucci, baseball bats, abercrombie and fitch, hollister, converse outlet, new balance shoes, soccer jerseys, iphone cases, valentino shoes, insanity workout, louboutin, ray ban, mcm handbags, ralph lauren, mont blanc pens, hollister, vans outlet, nike roshe run, lancel, celine handbags, vans, timberland boots, reebok outlet, wedding dresses, north face outlet, north face outlet, asics running shoes, nike trainers uk, oakley, nike huaraches, nike air max, hollister clothing, longchamp uk, nike air max, beats by dre, bottega veneta, lululemon, converse, ghd hair, ferragamo shoes, p90x workout, soccer shoes, herve leger, hermes belt, chi flat iron

oakleyses said...

canada goose, swarovski crystal, canada goose uk, ugg,uggs,uggs canada, louis vuitton, moncler, louis vuitton, moncler outlet, links of london, hollister, karen millen uk, louis vuitton, juicy couture outlet, supra shoes, pandora jewelry, marc jacobs, wedding dresses, canada goose outlet, doudoune moncler, swarovski, louis vuitton, moncler, canada goose, coach outlet, thomas sabo, canada goose, ugg pas cher, toms shoes, moncler, juicy couture outlet, louis vuitton, ugg, moncler, ugg,ugg australia,ugg italia, replica watches, moncler uk, pandora uk, canada goose outlet, canada goose jackets, pandora charms, montre pas cher, ugg uk, canada goose outlet, pandora jewelry, moncler outlet